Forum Świat Zwierząt Strona Główna Świat Zwierząt
Forum Poświęcone Waszym Zwierzakom
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

araby i angloaraby

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Zwierząt Strona Główna -> Konie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaką rasę lubicie bardziej?
arab
66%
 66%  [ 2 ]
angloarab
33%
 33%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 3

Autor Wiadomość
mysza
Nowy
Nowy



Dołączył: 23 Wrz 2005
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:52, 23 Wrz 2005    Temat postu: araby i angloaraby

macie ulubiencow tych ras? czegos o nich nie wiecie? a moze po prostu kochacie je tak jak ja?
kazdy powod jest dobry aby cos tu napisac Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dareczek1313
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Lip 2005
Posty: 347
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Konin

PostWysłany: Pią 18:03, 23 Wrz 2005    Temat postu: Dzięki i Opis.

Dzięki za otworzenie tego tematu ja głosuje na Araba i daje opis:

Arab - koń pustyni

Pochodzenie koni czystej krwi arabskiej owiane jest po dziś dzień tajemnicą. Legenda mówi, że pięć klaczy o imionach: Kuhailan, Saklavi. Hadbam, Hamdani i O'Bajan w 632 roku pomogły Mahometowi w ucieczce z Mekki do Medyny. Z powodu niezwykłych cech psychofizycznych tych koni nakazano ich hodowlę w Koranie. Z pewnością Prorok nakazał ją również ze względów militarnych, niemniej jednak przyczynił się tym samym do utrwalenia i utrzymania koni arabskich w czystości rasy.

Nieudokumentowane teorie powstania rasy mówią, że na ukształtowanie konia arabskiego mogły mieć wpływ konie perskie, turkmeńskie i karabachskie, a także konie afrykańskie, o czym podaje legenda mówiąca o stadninach Salomona, które były darem królowej Saby. Jedno, co jest pewne to to, że rasa ta powstała na Półwyspie Arabskim i na przyległych terenach dzisiaj obejmujących Jordanię, Irak, Iran, Liban i Syrię.

Na utworzenie rasy koni arabskich wpłynęło wiele czynników. Przede wszystkim warunki środowiskowe – tereny pustynne, często o kamienistym podłożu, duże skoki temperatur (wysoka temperatura w ciągu dnia, niska nocą) i oczywiście niedostateczna ilość wody i paszy. Koń arabski zadawalał się garstką ziarna (dosłownie podawanym w dłoniach) i łykiem wody. Stąd doskonałe u tej rasy wykorzystanie paszy. Koczowniczy tryb życia Beduinów wymuszał na nich pokonywanie dużych odległości często pod znacznym obciążeniem. Suma wszystkich tych czynników stanowiła doskonałą selekcję, w wyniku której pozostały osobniki najdzielniejsze i najbardziej odporne na trudy pustynnego życia. Jednak największą zasługą ludów arabskich był fanatyczny wręcz kult hodowli w czystości rasy i właśnie te zabiegi spowodowały, że konie arabskie są najstarszą kulturalną rasą koni na świecie.

Ponieważ konie arabskie hodowano na dość rozległym obszarze, wykształcono kilka różnych typów pokrojowych. Niektórzy hipolodzy twierdzą nawet, że pod nazwą konia arabskiego występowało kilka odrębnych ras. Obecnie mówi się o trzech typach pokrojowych, które swe nazwy wzięły od dawnych hodowli beduińskich. Są to:

1. Typ Saklavi - według dzisiejszych hodowców to najbardziej typowy przedstawiciel koni arabskich. Charakteryzuje się wielką szlachetnością i urodą, konstytucją suchą, dużym wyraźnym okiem, najczęściej maści siwej.

2. Typ Kuhailan - w porównaniu z poprzednim ma mocniejszą budowę ciała, a tym samym jest bardziej wytrzymały. Maść gniada.

3. Typ Munighi - dawniej najbardziej popularny w północnych prowincjach Arabii. Konie tego typu odznaczają się płaską budową ciała i długą łopatką. Maść kasztanowata.

Koń arabski po dziś dzień zachował swoje pierwotne cechy takie jak dzielność i wytrzymałość, a jednocześnie obok tych wybitnie użytkowych cech prezentuje piękny bukiet. Jest to więc połączenie, które rzadko idzie ze sobą w parze. Arab czystej krwi powinien posiadać niedużą głowę o często wklęsłym profilu i zawsze szerokim czole. Oko duże i wyraziste, szyja długa harmonijnie łącząca się z tułowiem. Długi, poziomy zad z wysoko osadzonym ogonem o jedwabistym włosiu. Kończyny suche z wyraźnie zaznaczonymi ścięgnami. Całość powinna sprawiać wrażenie konia zwięzłego, wielkiej szlachetności. Pomimo swego temperamentu jest to koń niezwykle łagodnego usposobienia, lubiący pracę z ludźmi.

Cechy użytkowe i nieprzeciętna uroda konia arabskiego sprawiają, że jego popularność stale rośnie, a grono hodowców i sympatyków wzrasta z roku na rok.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paula00
Nowy
Nowy



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolny slask

PostWysłany: Wto 18:38, 25 Kwi 2006    Temat postu:

Nie podobają mi sie pyski arabów ale ogolnie sa do przyjęcia. Jezdze na ogierze poł slazak, pol sp

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aguśka ;P
Nowy
Nowy



Dołączył: 03 Cze 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 10:15, 03 Cze 2006    Temat postu:

ja kocham wszystkie konie Smile ale araby są sliczne <3

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Świat Zwierząt Strona Główna -> Konie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin